Kapos Tv-mélyrepülés, második rész: a kurtizánok nyomorúsága*

Zsoldoskatonák helyett bérgyilkosok

Nem kellett látnoki képesség ahhoz, hogy megjósoljuk: miután „Homáék”, a nagymellényű, fukszos pesti jóarcok „fórumsorozata” az első, kioktató, lekezelő stílusban megtartott kaposvári alkalom után csúfos kudarcot vallott, ők, és a mostanában erősen lapító Szita Károly kommunikációs taktikát váltanak. Marad a „jól bevált” helyi média, melynek megbízható, hűséges kutyái bárkit, bárhol hajlandók megugatni: kórusban vagy szólóban, nekik mindegy. Profinak nem neveznénk őket, de Kaposváron ez nem is követelmény. Miután gyógyíthatatlanul tehetségtelen amatőrök, szofisztikált egyensúlyozás helyett nem marad más számukra: agyonhallgatni, ignorálni az ellenfelet, ellenben csúszómászó szervilizmussal kiszolgálni a hatalmat, arányérzék, jó ízlés és bármiféle stílus nélkül.

A hangsúlyeltolódás azonban jól látszik: ami néhány éve még elég volt, ma már kevés. A Kapos Tv enervált laposságából, a sport-, bulvár-, és bűnügyi hírek özönéből legfeljebb csak az érdektelenség sugárzott, de a direkt lejáratáshoz, személyeskedéshez, a sunyi propagandához – legyen ez olyan elismerés-féle – kevesek voltak. Erre találta ki Szita a Kaposvár Mostot a fogcsattogtató bloggereivel, a név nélkül inszinuáló városházi sajtósakál, Szekeres Alán köpködésnek is alig minősíthető fogalmazványaival.

Katona helyett most már bérgyilkos kell a Fidesznek (a szó konkrét és átvitt értelmében).

Talán nem haszontalan a jelenséget a csütörtöki események fénytörésén keresztül megszemlélni: mint az közismert, az újabban Rippl-Rónai Fesztiválnak kinevezett fájdalmasan vidékies gagyi-búcsú (külön misét érdemelne) megnyitója volt este hatkor a Kossuth téren. Erre, pontosabban Szita Károly megnyitóbeszédének idejére készült a gumiégetőt ellenzők tábora egy flashmobbal, villámcsődülettel, melynek során egészségügyi maszkokat osztogattak, ill. tettek fel, valamint csendesen, néhány percre tiltakozó transzparenseket emeltek a magasba. Mindannyian a tribüntől távol, a templomlépcsőn álltak, és a beszéd után beszüntették a demonstrációt.

demo_1

Többségben: nem taszáriak, nem politikusok – családok, fiatal értelmiségiek, gyermekük jövőjéért aggódó szülők

 

Pontokba szednénk, amiről nem, s amiről erősen torzítva, hazug módon számolt be a jelen lévő helyi média:

– A téren, a színpad előtt az „ünneplők” jól láthatóan kevesebben voltak a templomlépcsőn álló demonstrálóknál, utóbbiak körülbelül kétszázan lehettek, ráadásul a színpad előtt álló legfeljebb száz emberből minimum harminc kosztümös „fizetett alkalmazott” tapsikolt a pénzéért,

– a téren lévők közül ott és akkor senki nem nyilvánított nemtetszést a tüntetés miatt, sőt a közelben álló, semmiről nem tudó kaposváriakból jó néhányan szimpátiájukról biztosították a demonstrálókat,

– nem volt bekiabálás, senki, semmilyen módon nem zavarta meg a polgármester beszédét, aki ennek ellenére pánikban volt, dadogott, s azt a három mondatot, amit végül ünnepi beszéd helyett elnyökögött, papírból olvasta, és a végén úgy rohant le a színpadról, mintha égett volna a nadrágja,

– a polgármesteri hivatal, amelynek félhivatalos szócsöve, a Kaposvár Most „hisztériakeltéssel” vádolta a demonstrálókat, a rendőrségtől külön biztosítást kért a demonstráció megzavarásáról szóló információkra hivatkozva, amolyan „bagoly mondja verébnek” alapon: valójában ők keltették a hisztériát,

– nyilván ennek volt köszönhető, hogy legalább öt-hat civil ruhás rendőr és a városháza fejformájáról jól azonosítható alkalmazottja több száz fotót készített a demonstrálókról,

– a demonstrálók túlnyomó többsége kaposvári volt, szemben a teljes Fidesz-Szita-média hazugságaival, melyek szeretnék minden áron „taszári ügynek” beállítani a tiltakozást,

– a beszéd után Szita Károly pánikszerűen elhagyta Kaposvárt, városházi források szerint nem elérhető az állítólag kiemelt fontosságú „fesztivál” egész ideje alatt a városban (lehet, hogy újdonsült Homatech-es barátaival piknikezik),

– a két gumiégető-ellenes Facebook-oldalon – facebook.com/nemakaposvarigumiegetore/ és a „Családok a gumiégető ellen”facebook.com/groups/238651309839477/?fref=ts – már több, mint hatezer tag van, ezt próbálja a Szita-média „néhány embernek” beállítani,

– aki pedig szégyenkezni szeretne valamiért, az szégyenkezzen a Fidesz városi és megyei vezetői helyett pl. amiatt, hogy a Rippl-Rónai Fesztiválon a Rippl-Rónai múzeum tömbbelsője, a Vigasságok Terének csúfolt, több, mint félmilliárd EU-s forintért kiépített létesítmény hatalmas lakattal zárva volt: évek óta működnie kéne, de átadása óta csak Jakó Gergely és tettestársai autóinak tárolására szolgál.

Nos, „mindössze” ennyit hallgatott el a helyi sajtó a csütörtök kora este történtekkel kapcsolatban…

gumi_performance_2

Gumi itt, ott, gumi mindenhol: a Fő utcán, Tóth “Ricsi” kiállításának helyszínén éppúgy, ahogy az Éhező Apácák-koncerten is gyertyákkal feldíszített gumi volt a születésnapi torta…

 

Ami a Kapos Televíziót illeti, szokás szerinti formáját hozta: az aznap esti híradóban rövid eldugott kis anyagban számolt be az eseményről. Két szűk közelin néhány arcot mutattak, és persze – ahogy testvérkéjük, a Most – kihangsúlyozták a politikai élt, és a műélvezni akarók rosszallását. A weboldalon természetesen egy szó sincs az egészről.

kapos_tv_tud_2

Hazudni Kapos tv módra: a tüntetők nem “néhányan” voltak, hanem többen, mint a színpad előtt állók, demonstrációt kifogásolók pedig vagy a tudósító képzeletéből bukkantak elő, vagy városházi alkalmazottak voltak. A helyszínen semmi nyoma nem volt ennek, sőt inkább biztató gesztusokat lehetett érzékelni.

Hanyatlás élő adásban:

A „kapostévé” nem Katona József kirúgásával, és nem is a konkurens jobbos média megjelenésével került leszálló ágra. Nyilván kevesen emlékeznek arra, hogy korábban minden évben diadalmasan közzétették azokat a nézettségi adatokat, amelyekből rendre az derült ki, hogy Kaposvár lakóinak nyolcvan-kilencven százaléka tőlük szerzi be a helyi információkat. Ezek – az amúgy torzító – grafikonok még ma is megtalálhatók a honlapjukon – egészen 2010-ig.

Megemlíthetnénk itt azt a sunyiságot, amellyel „elegánsan” megpróbálják eltüntetni (persze csak félig-meddig, hogy, ha úgy alakul, azért lehessen rá hivatkozni) az évszámot a diagramról. Így nem feltűnő, hogy 2010 után már nem dicsekednek a nézettséggel, pedig információink szerint ezeket a méréseket minden évben elvégzik. A Helyi Televíziók Országos Egyesületének megbízásából készült felmérés szerint, mely ugyancsak 2010-es, naponta csak 42%, rendszeresen 67 nézte (2010-ben!) többiek csupán alkalmanként, így jött ki az impozáns, 80% feletti szám. Azt is tegyük hozzá, hogy a felmérést „vééééletlenül” a jól ismert Fidesz-közeli Real-Pr 93 Kft. készítette, amely a Rákóczi-féle, és a nemrég készült Homatech-es kutatást is bezsebelte, és ismerői szerint „szeret olyan adatokat szolgáltatni, amelyet a megrendelők látni akarnak…”

kapos_tv_nezettseg_1

A Kapos Tv 2010 óta nem tett közzé nézettségi adatokat weboldalán: a kép felső szélén amolyan diszkrét jelzés formájában félig látható a felirat: “2010 február”. A statisztika erősen kozmetikázott, ugyanis a Helyi Televíziók Egyesületének megrendelésére készült eredeti anyagból kiderül, hogy hogy ebben azok is benne vannak, akik csak alkalmanként, hébe-hóba kapcsoltak oda. Nos, ez a nézettségi arány 2010 óta alaposan, mintegy 30%-kal megcsappant – ezért kell gondosan titkolni…

Információink szerint ezekhez az erősen kozmetikázottnak tűnő adatokhoz képest az elmúlt években durván, mintegy harminc százalékkal esett a nézettség, s elsősorban ez az oka annak, hogy a Kapos Tv honlapján hat éve nem tesznek közzé új adatokat.

Katona József korábbi vezető, aki egykori Zita (Zója) nevelőotthoni felügyelőből küzdötte fel magát Szita-klienssé, nem tudott megfelelni a két úr, Gelencsér és Szita elvárásainak. Azért kellett távoznia, mert a választások előtt Gelencsérnek már szüksége volt a Kapos Tv-s nyilvánosságára: a befolyása egyrészt csökkent is a Somogy Tv-ben, másrészt ez utóbbi olyan bántóan, még az ő szintjükön is fájdalmasan sz@r, hogy arra választást építeni életveszély lett volna.

Katona József hallgatását egyébként bőkezűen megvásárolták: a Kapos Holding kommunikációs akármije lett, és úgy tudjuk, most éppen egy, a városháza által megrendelt könyvön is dolgozik – nyilván sok pénzért – a másik tányérnyalóval, Nagy Zoltán „történésszel” együtt, mely Kaposvár rendszerváltáskori történetéről szól.

Kíváncsiak vagyunk arra a bravúrstückre, amellyel kihagynak majd a sztoriból egy kulcsfontosságú szereplőt: Krakus Péter társadalmi megbízottat…

Viselt dolgok: kirúgott panaszkodó, nemkívánatos Csermely Péter

Répás Orsolya viselt dolgairól cikkünk előző részében már szóltunk, azóta is kiderült egy, s más: előfordult például, hogy egy jó képességű fiatal munkatárs, elégedetlen lévén a fizetésével (mert kiemelt csak Répásnak jár, a többiek úgyszólván éhbérért dolgoznak) és a munkakörülményekkel, panaszra ment a szintén jó képességű alpolgármesterhez, Oláh Lajosnéhoz, mivel a régebbi személyes ismeretség okán megbízott benne.

Mire a városházáról visszatért, már várta az azonnali felmondás. És ez a munkatársak szerint csak egy eset a végtelen számú önkényeskedés közül.

gumigyasz

Gumigyász a Kossuth téren: pontosan Szita Károly önkényeskedése miatt dekorálta ki a tulajdonos gyászzászlókkal az épületet nyolc éve, s most ismét ennek az ideje van: nagyon nincs ínyére a helyi hatalomnak, hogy valaki fel mert lépni ellenük. A média-kutyafalka pedig egyre rosszabbul teljesít…

 

Okfejtésünk alapgondolata – persze ezt a cikk elején kellett volna –, hogy független, hiteles, érdekes, tehát összességben jó televíziót csinálni gúzsba kötve nem lehet. Ha a nap minden percében a kirúgás veszélye fenyeget egy ráadásul alkalmatlan és renyhe önkényúr(nő)től, ha folyamatosan két-három politikus, ill. csicskásaik szeszélye szerint kell(ene) dolgozni – nos, az nem fog menni.

Előfordult nemrég, hogy Kaposvárra jött Csermely Péter, a Magyar Idők főszerkesztője. Ha valaki nem ismerné ezt a lapot: ez most az aktuális kormánypárti szócső, véresszájú, rágalmazó, elvakultan jobboldali gennygóc. Adta magát az ötlet, hogy készítsenek vele egy interjút, nyilván a Fidesz-uralomról, mint a lehetséges világok legjobbikáról, s Orbán Viktorról, az Üdvözítő aktuális földi megtestesüléséről.

Mire leszervezték az interjút, jött a városházáról a telefon, hogy „nem”. Miért? Csak. Ezt persze ők is továbbították, így, indoklás nélkül, az érintett legnagyobb megütközésére, aki azóta is nyilván álmatlanul forgolódik éjszakánként, hogy vajon miféle bizánci-kremli ármány rejlik emögött: vajon ez az örök túlélő besúgó tud valamit? Ez már a selyemzsinór?

„Ez egy Fidesz-tévé! Világos?”

nyilt_level_kapos_tv_2

Az ellenzéki összefogás által írt nyílt levél, melyet egyetlen kaposvári médium sem közölt az esélyegyenlőség, kiegyensúlyozottság és semlegesség jegyében.

A gumihulladékos botrányban sem tudnak jót lépni: elvileg nyilván kötné őket a közpénzekből fenntartott „kvázi-közszolgálatiság”, amelynek szellemében kiegyensúlyozottan és hitelesen kéne tájékoztatniuk az ügyről. Ehhez képest persze egyoldalúak a végtelenségig: ismételgetik városháza által a szájukba adott rágalmakat, s persze eszükben sincs teret adni az egyre szélesedő gumifeldolgozó-ellenes mozgalomnak.

Az ügyben szerveződött ellenzéki összefogás múlt héten nyílt levélben fordult Répás Orsolya ügyvezetőhöz, hogy az alapító okiratukban vállalt tájékoztatási kötelezettség jegyében adjanak lehetőséget arra, hogy a Homatech-hez és a beruházást támogató véleményekhez hasonló formában és terjedelemben kaphasson nyilvánosságot az az álláspont, mely károsnak és veszélyesnek ítéli a gumihulladék-üzemet.

Talán mondanunk sem kell, hogy a nyílt levélre, amelyről egyébként számos országos médium, pl. a 444.hu is beszámolt, semmiféle válasz nem érkezett, s persze a helyi sajtóból – beleértve a Somogyit is – senki nem közölte.

Ennek az amúgy a kaposvári médiahelyzetre is jellemző szituációnak az adja meg a különös jelentőségét, hogy a Homatech vezetői úton-útfélen arra hivatkoznak, hogy a beruházást kritizálóknak politikai motivációik vannak, ők pedig mentesek a politikától.

Nos, hogy ez mennyire nem így van, arra számos egyértelmű bizonyíték adja magát: az önkényes polgármesteri döntés a beruházásról, a szintén alap nélküli, csupán politikai megfontolásokra építő kormánydöntés a kiemelt fontosságról, és az, hogy a kaposvári, a fentiekben levezetett módon kizárólag politikai megrendeléseket teljesítő önkormányzati média csupán a támogató véleményeknek, kiemelten a Homatech önmagát dicsőítő reklámszövegeinek ad helyet. Politika, politika, politika.

És jó Fidesz-szokás szerint azzal kell a leghangosabban vádolni az ellenfelet, amitől ők maguk bűzlenek.

H. I.

* A félreértések elkerülése végett a címet Balzac: Kurtizánok tündöklése és nyomorúsága c. regényéből kölcsönöztük.

Szóljon hozzá a KAPOS-T Facebook-oldalán!