Másnapos jelentés a senki földjéről
A kijózanító valósághoz hasonlóan zúdulnak ránk ma reggel a választási értékelések, s ez nyilván még legalább egy hétig így lesz. Ma ez a legkönnyebb, habár cseppet sem hálás téma: a választók megbüntették az ellenzéket az összefogás hiánya miatt, mely ebben a választási rendszerben – láttuk 2014-ben is – végzetes hiba. Ez így volt Kaposváron is: Gelencsér Attila, habár sokkal több szavazatot gyűjtött be, mint négy éve, mégis kikapott volna egy közös jelölttől. Pécsen a független Mellár Tamás, ha kevéssel is, de győzni tudott, ám nálunk esély sem volt egy hozzá hasonló kihívóra. Megdöbbentő, hogy talán sehol az országban nem voltak olyan merevek és átjárhatatlanok a frontvonalak, mint itt, ahol 2016-ban még vállvetve küzdött együtt a teljes ellenzék, s vittek sikerre egy, a tegnapinál sokkal reménytelenebb ügyet. Igaz, azt az összefogást helyben valósították meg, s nem a budapesti pártközpontok utasításait hajtották végre.
És zárjuk is ezt rövidre: Vona Gáborék elsősorban Gyurcsány Ferenc miatt nem közösködtek a baloldali koordinációval, ott pedig Gyurcsány Ferenc volt az, aki a leghatározottabban elzárkózott a Jobbikkal való együttműködéstől.
Tegyük hozzá: 2016-ban is úgy tűnt, hogy a gumiégető elleni összefogásból kihúzza magát a DK – nem a helyiek miatt, központi utasításra – s információink szerint akkor csak Kováts Imre önkormányzati képviselőjük határozott, már-már harcias fellépésének volt köszönhető, hogy megváltoztatták álláspontjukat.
A megmerevedett frontok közé szorult kispártok számára már nem volt értelme a visszalépésnek:
nem is tették, ám az „esélyeshez” húzás így is elvitt tőlük jóformán mindent. Már a választás előtti napon világos volt, hogy egy esély marad: a nagyarányú átszavazás, melyre a közvélemény-kutatók szerint volt hajlandóság. Ez tulajdonképpen meg is történt, hiszen a Jobbik jelöltje, Miháldinecz Gábor, akinek pártja s a mögötte álló Simicska-média „a legesélyesebb jelölt” intenzív kampányával legalább 2500-3000 „taktikai” szavazót csábított át – mint kiderült, hiába.
Mégpedig jellemzően az MSZP szavazóit, és ennél sokkal többet nem is kívánunk mondani a tegnap történtekről – elég lesz így is megemészteni, ha egyáltalán.
A könyörtelen számok nyelvére is lefordíthatjuk mindezt, vagy akár meg is süthetjük, éppúgy, mint a 2014-es választások tanulságait:
mindjárt itt van az, hogy két választás közt jócskán, több mint ötezerrel csökkent a kerületben a választókorú népesség létszáma: 60.331-re. A részvétel kis híján elérte a hetven százalékot, ám ebből leginkább Gelencsér Attila profitált, aki, ill. sokkal inkább a pártja a rá szavazók számát tudta jelentősen növelni, mintegy kétezerrel.
18.540 szavazatot kapott, az összes 44.56%-át, tehát arányaiban is növelni tudta a 2014-es 40.43-as részarányát. Ráadásul most szinte hajszálpontosan annyit kapott a Fidesz is a listán.
Ami igazán érdekes, az a Jobbik-MSZP-DK „szerelmi háromszög”-játszmája: A Jobbik listán szinte darabra annyi szavazatot kapott, mint négy éve: 9433-at. Ám Miháldinecz ezt messze meghaladta, annak ellenére, hogy négy éve éppenséggel kevesebbet kapott, mint a pártja.
Hogy miért? Egyértelmű: háromezernél több volt az MSZP-s átszavazók száma, így jött ki a Jobbik-egyéni kb. 13 ezer szavazat.
Az MSZP ugyebár Kaposváron átengedte a jelölés jogát a DK-nak, így az MSZP-sek sajátjukként csak listára szavazhattak. Ennek az eredménye kiválóan látszik: a közel ötezer MSZP-listás szavazattal feltehetően közel egyező egyéniekből háromezer a Jobbik jelöltjére, kétezer pedig a DK-s jelöltre, László Imrére ment.
A DK listájára ugyanis csupán kb. háromezren szavaztak, míg egyéni jelöltjük, dr. László 5300 körüli voksot gyűjtött be.
Arra, hogy miért is szavazott át háromezernél több baloldali a Jobbikra,
mindenki gyártson magának külön-külön bejáratú magyarázatot – szerintünk nagyjából nyilvánvaló. Arra azért engedtessék meg felhívni a figyelmet, hogy a DK saját jogon kemény öt százalékot szerzett, s arra is, hogy a Jobbiknak sincs nagyon mire büszkének lenni: centire ott tartanak, ahol négy éve az átszavazások nélkül.
Erre majd tessék emlékezni az önkormányzati választásoknál. Vagyis leginkább tökmindegy.
H. I.
*A számadatok a valasztas.hu hivatalos weboldaláról valók. Az esetleges apróbb pontatlanságokat az okozhatta, hogy egy szavazókör adatai hiányoztak.